Blog Jadwigi Emilewicz
Screenshot_2014-05-14-10-17-52

Tyrmand ramię w ramię z Jadwigą Emilewicz

Tyrmand popiera Emilewicz w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Razem apelują o ujawnienie przebiegu negocjacji umowy o wolnym handlu UE z USA

Porozumienie o wolnym handlu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, które będzie negocjowane w najbliższej kadencji Parlamentu Europejskiego zmieni układ geopolityczny na świecie. – powiedziała Jadwiga Emilewicz. TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) w znaczący sposób wpłynie na polską gospodarkę. Odczuje ją każdy konsument – kupując tańsze towary w sklepie, ale także polski przedsiębiorca, który będzie musiał konkurować z producentami korzystającymi ze znacznie tańszych źródeł energii i szerszych zasobów surowcowych.

Dziś negocjacje tej najważniejszej dla całej Unii Europejskiej umowy nie są jawne. Nie wiemy, jakie są jej zapisy, nie wiemy, jakie jest stanowisko polskiego rządu wobec otwarcia rynku europejskiego na Stany Zjednoczone. Sygnały zaniepokojenia wysyłają także największe polskie zakłady przemysłowe, dla których otwarcie rynku na Stany Zjednoczone oznacza zamknięcie linii produkcyjnych.

Jadwiga Emilewicz zaapelowała do polskiego rządu o przedstawienie stanowiska Polski w sprawie TTIP. Czy planowana umowa o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi zapewni polskiej gospodarce warunki konkurencyjności? Czy ograniczony już mocno polityką energetyczno-klimatyczną UE polski przemysł będzie skazany na bankructwo w wyniku procedowanej umowy?

Jadwigę Emilewicz poparł także syn legendarnego pisarza, publicysty, Matthew Tyrmand – ekonomista, inwestor z Wall Street, który dziś przyjechał do Krakowa wesprzeć kampanię wyborczą Polski Razem Jarosława Gowina. Tyrmand zwrócił uwagę, że TTIP podważa podstawowe atuty konkurencyjności polskiej gospodarki. Elastyczna waluta i niskie koszty pracy – to dzięki nim ponadnarodowe przedsiębiorstwa technologiczne i usługowe zainwestowały w ostatnich latach w Polsce. TTIP może zniszczyć tę przewagę. UE w globalnej gospodarce sprowadza się do Francji i Niemiec – dodał Tyrmand. Będzie to umowa bardzo niekorzystna dla małych firm. Na niej skorzystają przede wszystkim przedsiębiorstwa globalne.

Matthew Tyrmand namawiał także krakowian do głosowania w referendum przeciwko igrzyskom. Przywołał przykład znacznie bogatszej Atlanty, w której 20 lat po igrzyskach olimpijskich obiekty stoją puste i są dziś kolejno burzone. Głosujcie w swoim interesie, nie w interesie polityków. – powiedział Tyrmand.